SIEKIERA W SURVIVALU | TEST GANZO AXE GSA01-YE

Sklep kolba.pl zaproponował mi przeprowadzenie testu toporka survivalowego Ganzo Axe GSA01-YE, charakteryzującego się niską wagą, możliwością przypięcia do pasa, wbudowaną w rękojeść piłą oraz krzesiwem wkomponowanym w osłonę ostrza.

Nie mam w zwyczaju skupiać się na aspektach czysto technicznych. O nich przeczytacie pod TYM linkiem. Interesuje mnie przede wszystkim funkcjonalność oraz wytrzymałość sprzętu. Pod tym względem toporek spisał się bez zastrzeżeń.

Siekierka jest świetnym rozwiązaniem w bushcrafcie, gdzie działamy stacjonarnie. Mam jednak pewne wątpliwości co do zabierania jej na wyprawy survivalowo-eksploracyjne…

Doświadczenie każe mi pamiętać, że podczas marszu w dzikim terenie jednym z głównych wrogów jest uciekający czas. Wie o tym każdy, kto choć raz przeprawiał się przez podmokłe, zarośnięte lasy w poszukiwaniu schronienia, obserwując jednocześnie zachodzące w niepokojącym tempie słońce. Nie ma wtedy czasu na zabawę w prace obozowe. Trzeba improwizować, zbierając po drodze chrust na podpałkę, a po rozpaleniu ognia dosuwając stopniowo większe kawałki drewna, bez marnowania sił na mozolne przecinanie i rąbanie.

Nie zabrałbym toporka Ganzo Axe GSA01-YE na poszukiwania ukrytych poza szlakami ruin lub kilkudniowy marsz linią górskich umocnień i schronów. Natomiast z całą pewnością wykorzystam go planując wypady, w których motywem przewodnim będzie pozostanie na miejscu, budowa schronienia i stworzenie w dziczy warunków jak najbardziej zbliżonych do cywilizowanych. W takim scenariuszu toporek wraz z wbudowaną piłą i krzesiwem sprawdzi się idealnie.